امور کتابخانه های سیستان و بلوچستان

این وبلاگ جهت بهبود تعامل سازنده با کتابداران محترم استان سیستان و بلوچستان راه اندازی گردیده است.
پیوندهای روزانه

امور کتابخانه های سیستان و بلوچستان

این وبلاگ جهت بهبود تعامل سازنده با کتابداران محترم استان سیستان و بلوچستان راه اندازی گردیده است.

۱۶ مطلب در آذر ۱۳۹۳ ثبت شده است


همکاران و کتابداران گرامی

در خصوص  جلسه شورای اداری چهارشنبه هفته گذشته، بنده فکر می کردم این جلسه  در فضای دوستانه و صمیمی خیلی خوب و عالی برگزار شده است ولی  در لحظاتی از این جلسه که از ساعت 8 الی 16 به درازا انجامید با توجه به اینکه بنا به دلایل اداری و فرمهای بازدید سپهر متاسفانه یا خوشبختانه بنده باید در حوزه کاری دیگر همکاران نیز اطلاعاتی داشته باشم، چند نکته رو خارج از مباحث امور کتابخانه ها بیان نمودم که مثل اینکه باعث تکدر خاطر برخی از همکاران و کارشناسان ستادی شده است، بنابراین علاوه بر عذرخواهی حضوری از این دوستان با توجه به جنبه عمومی امر بر آن شدم تا در این پست از حضور این عزیزان مجدد عذرخواهی می نمایم.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ آذر ۹۳ ، ۱۵:۴۰
حسینعلی خودکار

مسئولین محترم کتابخانه ها و کتابداران گرامی

همانطور که در چند پست گذشته اعلام کردم چهارشنبه در خدمت روسای ادارات شهرستانهای استان  بودیم که هر یک از دوستان به معرفی فعالیت و خدمات شما عزیزان در کتابخانه های استان پرداختند. بنده نیز بنا به وظیفه فایلهای دوستان رو تجمیع نمودم و در جهت استفاده شما کتابداران در لینک ذیل قرار دادم.

مطمئنا این فایل کامل نبوده و برخی از فعالیتهای و خلاقیتهای شما عزیزان در آن لحاظ نشده، لذا اگر فعالیت و خلاقیت بارزی را سراغ دارید برای بنده ایمیل نمایید تا همه کتابداران از فعالیتهای شما اطلاع یابند.http://s5.picofile.com/file/8158384776/ostan_s_b.zip.html

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ آذر ۹۳ ، ۱۲:۵۸
حسینعلی خودکار

در صفحه خانم maryam Girvani مطلب جالبی دیدم که با اجازه ایشون در وبلاگ قرار دادم. امید که برای شما نیز مثل بنده مفید فایده باشد.

ﺳﺮﻡ ﺧﻠﻮﺕ ﺑﺎﺷﺪ ﺧﻼﻗﯿﺖ ﻫﺎﯾﻢ ﺷﮑﻮﻓﺎ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ.

هﻤﯿﺸﻪ ﺍﯾﻦ ﻗﻔﺴﮥ ﺗﺎﺯﻩ ﻫﺎﯼ ﮐﺘﺎﺏ ﺗﻮﯼ ﻣﺨﺰﻥِ ﮐﺘﺎﺏ ﺁن ﻭﺭﯼ ﺁﺯﺍﺭﻡ ﻣﯽ ﺩﺍﺩ . ﺍﺳﻤﺶ ﻗﻔﺴﮥ ﺗﺎﺯﻩ ﻫﺎﯼ ﮐﺘﺎﺏ ﺑﻮﺩﻭﻟﯽ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﭘﺮ ﺑﻮﺩ ﺍﺯ ﮐﻬﻨﻪ ﻫﺎﯼ ﮐﺘﺎﺏ . ﺑﺎ ﺧﻮﺩﻡ ﻓﮑﺮﮐﺮﺩﻡ ﭼﻪ ﮐﺎﺭﯼ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﻢ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﻦ ﻗﻔﺴﻪ ﺑﯿﭽﺎﺭﻩ ﺑﮑﻨﻢ ﺗﺎ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﮐﻬﻨﮕﯽ ﻭ ﺑﯽ ﻣﺼﺮﻓﯽ ﺩﺭﺑﯿﺎﯾﺪ ﻭ ﺷﺎﺩﺍﺏ ﺷﻮﺩ. ﺩﯾﺪﻡ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﻗﻔﺴﻪ ﮐﺘﺎﺏ ﻫﺎﯼ ﺭﻭﺍﻧﺸﻨﺎﺳﯽ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﺎﻧﻢ ﺩﮐﺘﺮ ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﻣﺎﻥ ﻫﻢ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺍﺯ ﻫﻤﯿﻦ ﮐﺘﺎﺑﻬﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺮﺍﺟﻌﺎﻧﺶ ﺗﺠﻮﯾﺰ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻣﻦ ﻣﯽ ﺳﭙﺎﺭﺩ ﺗﺎ  ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺑﻬﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺷﺎﻥ ﺑﺪﻫﻢ . ﺑﻪ ﺫﻫﻨﻢ ﺭﺳﯿﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻗﻔﺴﻪ ﺭﺍ ﺑﺪﻫﻢ ﺑﻪ ﺧﺎﻧﻢ ﺩﮐﺘﺮ ﺗﺎ ﮐﺘﺐ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩﯼ ﺧﻮﺩﺵ ﺭﺍ ﺁﻧﺠﺎ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ . ﭘﺬﯾﺮﻓﺖ . ﻣﺮﺩﻡ ﺷﻬﺮﻡ ﺑﻪ ﻣﺸﺎﻭﺭ ﻭ ﺭﻭﺍﻧﺸﻨﺎﺱ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﮐﺘﺎﺑﺪﺍﺭ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ ﺩﺍﺭﻧﺪ. ﺍﯾﻦ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺭﺍ ﺗﻮﯼ ﺑﺮﮔﻪ ﻧﻮﺷﺘﻢ ﻭ ﺑﻪ ﻗﻔﺴﻪ ﺗﺎﺯﻩ ﻫﺎﯼ ﮐﺘﺎﺏ ﭼﺴﺒﺎﻧﺪﻡ " ﮐﺘﺐ ﺍﯾﻦ ﻗﻔﺴﻪ ﮐﺘﺎﺑﻬﺎﯼ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩﯼ ﺧﺎﻧﻢ ﺩﮐﺘﺮ ﺑﺎﻗﺮﯼ ﺭﻭﺍﻧﺸﻨﺎﺱ ﻭ ﻣﺸﺎﻭﺭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ. ﻭ ﮐﺘﺎﺑﻬﺎﯼ ﻣﻔﯿﺪ ﺩﺭ ﺯﻣﯿﻨﻪ ﺭﻭﺍﻧﺸﻨﺎﺳﯽ ﺍﺳﺖ. ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻧﯿﺎﺯ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﯿﺪ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﮐﺘﺐ ﻫﻢ ﺍﻣﺎﻧﺖ ﺑﺒﺮﯾﺪ " ﻧﻤﯽ ﺩﺍﻧﯿﺪ ﺣﺎﻻ ﭼﻪ ﺑﺮﻭ ﺑﯿﺎﯾﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﺮﺍﯼ ﺧﻮﺩﺵ . ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺳﺮﺵ ﺷﻠﻮﻍ ﺍﺳﺖ، ﺧﯿﻠﯽ ﺷﺎﺩﺍﺏ ﻭ ﺳﺮﺣﺎﻝ ﺷﺪﻩ، ﺳﺮ ﻭ ﻭﺿﻌﺶ ﻣﺮﺗﺐ ﻭ ﺗﻤﯿﺰ ﻭ ﻣﺤﺘﻮﺍﯼ ﮐﺘﺎﺑﻬﺎﯾﺶ ﻫﻢ ﺧﯿﻠﯽ ﺑﺎ ﮐﯿﻔﯿﺖ ﺷﺪﻩ، ﻣﺜﻼ ﺗﻮﯼ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺍﺵ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﯿﺪ ﮐﺘﺎﺑﻬﺎﯼ " ﺷﻔﺎﯼ ﺯﻧﺪﮔﯽ " ، "ﻫﻨﺮ ﻋﺸﻖ ﻭﺭﺯﯾﺪﻥ ﻭ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﯾﺎ ﺑﻮﺩﻥ ﺍﺭﯾﮏ ﻓﺮﻭﻡ " ، " ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻣﺮﯾﺨﯽ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﻭﻧﻮﺳﯽِ ﺟﺎﻥ ﮔﺮﯼ " ، " ﺭﻗﺺ ﺧﺸﻢِ ﻫﺮﯾﺖ ﻟﺮﻧﺮ " ، "ﺩﺭﺳﺘﺎﯾﺶ ﻧﺎﺳﺘﻮﺩﻩ ﻫﺎ ﻧﻮﺷﺘﮥ ﻋﺒﺪﺍﻟﻌﻈﯿﻢ ﮐﺮﯾﻤﯽ " ، "ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﮐﺎﻣﻞ ﻣﻬﺎﺭﺗﻬﺎﯼ ﺯﻧﺪﮔﯽ " ، " ﺳﻮﭖ ﺟﻮﺟﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺭﻭﺡ " ، " ﻋﺸﻖ ﻭ ﻋﻘﻼﻧﯿﺖ ِﭘﯿﻤﺎﻥ ﺁﺯﺍﺩ "ﻭ ... ﭘﯿﺪﺍ ﮐﻨﯿﺪ . ﺩﻟﺶ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺩﻭ ﺗﺎ ﮔﻠﺪﺍﻥ ﮔﻞ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﻫﻢ ﺑﺮﺍﯾﺶ ﺑﺨﺮﻡ ﻭ ﺩﻭ ﻃﺮﻓﺶ ﺑﮕﺬﺍﺭﻡ ﮐﻪ ﺗﻮﯼ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﻓﺮﺻﺖ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯾﺶ ﻣﯽ ﮐﻨﻢ. ﺧﻮﺩﻡ ﻫﻢ ﺧﯿﻠﯽ ﺍﺯ ﮐﺘﺎﺑﻬﺎ ﺭﺍ ﺧﻮﺍﻧﺪﻡ ﻭ ﮐﺎﻣﻼ ﻣﯽ ﺷﻨﺎﺳﻢ، ﮔﺎﻫﯽ ﻭﻗﺘﻬﺎ ﮐﻪ ﺧﺎﻧﻢ ﺩﮐﺘﺮ ﺩﯾﺮ ﺑﯿﺎﯾﺪ ﺧﻮﺩﻡ ﻣﯽ ﺷﻮﻡ ﺧﺎﻧﻢ ﺩﮐﺘﺮ.

                                                                          ﺍﺳﻢ ﻃﺮﺣﻢ ﺭﺍ ﮔﺬﺍﺷﺘﻢ : ﻃﺮﺡ ﻣﺸﺎﻭﺭ - ﮐﺘﺎﺑﺪﺍﺭ

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۷ آذر ۹۳ ، ۱۹:۴۵
حسینعلی خودکار

دیروز چهار شنبه 9/26 در کتابخانه نور در خدمت روسای ادارات شهرستانها بودیم، به نظرم جلسه خوب و مفیدی بود، پس از آموزش مطالب مربوط به حسابداری که توسط خانم محمودی ذیحساب اداره کل بیان شد،قرار بود در خدمت جناب آقای حسینی  رئیس اداره سامانه مدیریت کتابخانه های عمومی کشور (سامان ) جهت آموزش مجدد سامان باشیم که متاسفانه بنا به دلایلی ایشان نتوانستند در جمع ما حضور یابند، لذا بنده مجدد کلیه بخشهای سامان را به طور خلاصه برای روسای محترم ادارات معرفی نمودم و پس از آن در خدمت روسا و سرپرستان ادارت شهرستانها بودیم که علاوه بر ارئه پاورپوینت بخشهای مختلف کتابخانه برخی از مشکلات شهرستانها خود را نیز بیان نمودند.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۷ آذر ۹۳ ، ۱۱:۱۲
حسینعلی خودکار

مسئولین محترم کتابخانه ها و کتابدارن گرامی 


    با توجه  به اینکه کلیه کتابخانه‌هایی که در استان  قابلیت اتصال به سامانه مدیریت کتابخانه‌های عمومی کشور (سامان) را داشتند، طی هفته‌های گذشته به سامانه مذکور متصل شدند، و با توجه به ضرورت اصلاح داده‌های این کتابخانه‌ها و سایر کتابخانه های متصل به سامان  توسط کتابداران محترم، ضروری است موارد ذیل توسط  شما کتابداران  محترم انجام گردد:

- اصلاح رده‌های نادرست: با توجه به اینکه عمده آمارها و گزارشات تولیدی سامانه مبتنی بر رده و موضوعات است، صحت و دقت رده‌های موجود در سامان بسیار حائز اهمیت است، بر این اساس، لازم است کلیه رده‌های نادرست منابع توسط کتابداران و بر اساس استانداردها و قواعد رده‌بندی دیویی و مطابق با "راهنمای موجود در سامان"، حداکثر تا 30 /11/ 93  اصلاح شود. گزارش رده‌های نادرست از طریق منوی "گزارشات"، "ستون کتابداری"، گزینه "اصلاح داده" در دسترس کلیه کتابداران قرار دارد.  

- اصلاح شماره کاربری اعضاء: مطابق با دستورالعمل‌های ارسالی نهاد، کد کاربری اعضاء ایرانی در سامانه مدیریت بایستی منحصرا "کد ملی" باشد. مگر در مواردی که عضویت شخص در چند کتابخانه انجام پذیرد که در آن صورت کد کتابخانه به ابتدای کد ملی وی به صورت خودکار افزوده می‌شود. بر این اساس لازم است کتابداران نسبت به اصلاح کد کاربری اعضاء فعال کتابخانه که شماره  کاربری آنها، عددی غیر از کد ملی است اقدام کنند. اعضاء فعال کتابخانه شامل آن دسته از افرادی می‌شوند که عضویت آنها در سامانه معتبر بوده و به منظور بهره‌گیری از خدمات (امانت، تمدید، بازگشت، ...) ، به کتابخانه مراجعه می‌کنند.  

- اصلاح منابع فاقد بخش: کتابهای موجود در کتابخانه بایستی در یک بخش خاص قرار گرفته باشند تا علاوه بر تسهیل دریافت گزارشات آماری موجودی منابع کتابخانه، بارکد کتاب مطابق با بخش برای آن تعریف شود. لیست کتابهای فاقد بخش از طریق منوی "گزارشات"، "ستون کتابداری"، گزینه "اصلاح داده" در دسترس کتابداران قرار دارد. همکاران محترم با استفاده از گزارش مذکور، لیست کتاب‌های فاقد بخش کتابخانه خود را بررسی و نسبت به تعریف بخش مورد نظر برای کتابهای موجود در گزارش حداکثر تا 30/ 10/ 93  اقدام کنند. 

 

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ آذر ۹۳ ، ۱۰:۰۰
حسینعلی خودکار


کتابخانه دانشکده طب سنتی در تهران به یک کارشناس کتابدار خانم مسلط به آفیس نیازمند است. متقاضیان می توانند رزومه ( مشخصات فردی و سوابق تجربی و مهارتی )خود را به ایمیل f_ezzi_62@ yahoo.com ارسال نمایند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۴ آذر ۹۳ ، ۲۱:۴۹
حسینعلی خودکار

همکاران محترم

16 آذر سالروز شهادت 3 تن از دانشجویان آزادی طلب، شهیدان احمد قندچی، آذر شریعت رضوی و مصطفی بزرگ نیا را گرامی داشته و این روز را خدمت کلیه کتابداران بخصوص کتابدارانی که در مقاطع دانشگاهی مشغول به تحصیل بوده تبریک و تسلیت عرض می نمایم .

۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ آذر ۹۳ ، ۰۱:۰۰
حسینعلی خودکار

برخی از کتابداران گرامی اعلام نموده اند که با تنظیمات و اطلاعات ارسالی در خصوص بارکد که در پستهای گذشته قرار گرفته متاسفانه نمی توانند نسبت به بارگزاری و پرینت بارکد کتابخانه های خود اقدام نمایند لذا از کارشناسان فناوری اداره درخواست نمودم تا مجدد تنظیمات را بررسی نموده و به بنده اعداد دقیق را اعلام نمایند.

ضمن تشکر از آقای صوفی عکس تنظیمات مربوط به بارکد به شرح ذیل اعلام می گردد. لازم به توضیح است کتابخانه هایی که در پرینت بارکد مشکلی ندارند نسبت به تغییر اعداد اقدام ننمایند.


۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آذر ۹۳ ، ۱۲:۳۰
حسینعلی خودکار

با توجه به گدشت بیش از یک و سال نیم از اتصال برخی کتابخانه ها به سامانه مدیریت کتابخانه ها ( پیام و سامان) متاسفانه از سوی یکی از همکاران در جریان قرار گرفتم که بمعدودی  از کتابداران هنوز در مورد نحوه صحیح گزارشگیری از سامانه مشکل داشته و آمار و اطلاعات ارسالی آنها کاملا صحیح نمی باشد، لذا با ذکر مثالی و ارسال عکس پیوست نحوه صحیح آن به شرح ذیل اعلام می گردد.

در صورتیکه بخواهیم بازه زمانی آبانماه را برای گزارشگیری در نظر بگیریم می بایست در سامانه تاریخ شروع را 1393/8/1 و بازه زمانی انتهایی را 1393/9/1 قید نماییم و در صورتیکه در قسمت انتهایی 1393/8/30 قید گردد، کلیه فعالیتها انجام گرفته در تاربخ 30 آبانماه در گزارش منظور نمی گردد.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آذر ۹۳ ، ۱۱:۴۰
حسینعلی خودکار


در حدود یکماه گذشته در سه شهرستان با تغییرات در مدیریت روبرو بوده ایم لذا ضمن تبریک انتصاب آقایان سید احسان حیدری بعنوان رئیس اداره شهرستان نیمروز و آقای حسین بر بعنوان سرپرست اداره سراوان و آقای رئیسی بعنوان سرپرست اداره قصرقند ، از زحمات روساء و سرپرستان سابق به ترتیب آقایان صالح حیدری، سید احسان حیدری، ولی نیا به نوبه خودم تقدیر و تشکر می نمایم و برای کلیه عزیزان از ایزد منان درخواست توفیق دارم.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آذر ۹۳ ، ۱۱:۰۸
حسینعلی خودکار