امور کتابخانه های سیستان و بلوچستان

این وبلاگ جهت بهبود تعامل سازنده با کتابداران محترم استان سیستان و بلوچستان راه اندازی گردیده است.
پیوندهای روزانه

امور کتابخانه های سیستان و بلوچستان

این وبلاگ جهت بهبود تعامل سازنده با کتابداران محترم استان سیستان و بلوچستان راه اندازی گردیده است.

۵ مطلب در فروردين ۱۳۹۵ ثبت شده است

به همت و تلاش عالیجنابان حسینی و نادی و سایر کارشناسان اداره سامانه مدیریت کتابخانه: گزارش کاربران فعال و گزارش فهرست عنوانهای منابع کتابخانه( لیست رکوردها)در دسترس مسئول کتابخانه قرار گرفته است. خروجی  گزارش فهرست عنوانهای منابع کتابخانه( لیست رکوردها)به دو صورت "فایل اکسل" و نمایش جدول در سامانه " ارائه می شود.


دریافت گزارش کاربران فعال

 

 

 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۱ فروردين ۹۵ ، ۱۱:۲۴
حسینعلی خودکار

ضمن عرض سلام و خداقوت خدمت همه کتابداران و مسئولین و روسای محترم ادارات شهرستانها

و عرض تشکر از همه عزیزان بابت مهمان نوازی این عزیزان بپیوست نمرات بازدید فروردین اینجانب به شرح ذیل اعلام می گردد.

 

 


 

 

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۳۰ فروردين ۹۵ ، ۱۰:۴۴
حسینعلی خودکار


اصلاح اطلاعات کتابشناسی رکوردهای موجود در سیستم و تجمیع داده‌های تکراری و یکپارچه‌سازی آن‌ها در اداره سامانه مدیریت، از چندی پیش آغاز شده است. کتابداران محترم می توانند در صورتی که با رکوردها و کتابهایی مواجه شدید که اطلاعات کتابشناسی آن‌ها (چه فهرست توصیفی و چه فهرست تحلیلی آن‌ها) ناقص است  و یا مشکل دارد، اطلاعات آن منبع را از طریق ایمیل fehrestnevici@gmail.com  به همکاران فهرست‌نویس نهادی ارسال نمایند تا نسبت به بررسی و اصلاح آن منبع اقدام نمایند. همچنین، همکاران فهرست‌نویس نهادی، پاسخگوی سوالات شما و کتابداران گرامی در خصوص مسائل مربوط به فهرست‌نویسی خواهند بود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ فروردين ۹۵ ، ۱۱:۴۳
حسینعلی خودکار

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی البرز، گلشن شیرمحمدی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فردیس از  طراحی و نصب اولین صندوق بازگشت کتاب در مقابل کتابخانه عمومی علامه امینی در این شهرستان خبر داد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فردیس افزود: این صندوق با هدف تسهیل بازگشت کتاب به کتابخانه در زمان تعطیلی و افزایش بازگشت کتاب برای نخستین‌بار در کشور طراحی و در مقابل کتابخانه علامه امینی نصب شده است. همچنین کاهش قابل توجه تأخیر در بازگشت منابع کتابخانه‌ای از دیگر امتیازات این طرح است.

شیرمحمدی با تأکید بر افزایش آمار بازگشت کتاب، پس از نصب این صندوق افزود: نگرانی تأخیر در بازگرداندن کتاب، مانعی برای عضویت برخی افراد در کتابخانه است و رفع این مشکل می‌تواند موجب جذب افراد بیشتری به این فضای فرهنگی شود.

عضو شورای فرهنگ عمومی شهرستان فردیس خاطر نشان کرد: این طرح ضمن جلوگیری از اتلاف وقت کاربران و کتابداران به تسهیل بازگشت کتاب به چرخه مطالعه کمک شایانی می‌کند.

وی افزود: در واقع این روش موجب بازگشت سریع کتاب به چرخه امانت و عدم تحمیل هزینه‌های تأخیر به مراجعه‌کننده شده و در ارتقا فرهنگ مطالعه در جامعه مؤثر است.

 

 


 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ فروردين ۹۵ ، ۰۷:۴۶
حسینعلی خودکار


 پاسخ به برخی از سوالات دریافت شده


سوال: باسلام خسته نباشید تاریخ برگشت امانت مدرک ومدارک در دست امانت مغایرت دارد لطفا بررسی گردد .امانت مدرک24فروردین زده شده وهمون لحظه مدارک در دست امانت 23فروردین نشان می دهد
پاسخ: تاریخ و ساعت سیستم خود را بررسی و اصلاح کنید. مغایرت موجود به دلیل تاریخ و ساعت اشتباه سیستم است. البته لازم به ذکر است تاریخ و ساعت سرور نرم‌افزار سامانه دقیق است و مشکلی در آن ایجاد نمی‌شود.

سوال: به نام خدا درود شماره ثبت به هیچ وجه نباید تکراری باشد ولی شماره رده که تکراری باشد مهم نیست، معمولن خیلی پیش میاد، چرا این پیام را می دهد؟
پاسخ: دو کتاب در یک کتابخانه نبایستی شماره راهنمای تکراری داشته باشند. این امر در بازیابی کتاب در مخزن مشکل ایجاد می‌کند. راه‌حل‌های تمایز کتاب‌ها از نظر شماره راهنما در کتاب الکترونیکی راهنمای سامانه مدیریت به تفصیل شرح و بیان شده است.

سوال: با سلام روز بخیر اگر بخواهم گزارشی بگیرم که در آن بارکد ها هم قابل نمایش باشد چطور انجام دهم
پاسخ: خروجی‌های اکسل اکثر گزارش‌های موجود در سامانه، دارای ستون بارکد است.

سوال: با سلام کتاب هایی که به امانت گرفته ام را فقط یک بار حضوری تمدید کرده ام در حالی که الان برای تمدید غیر حضوری خطای بیش از حد مجاز می دهد
پاسخ: کتاب در صورتی که یک بار تمدید شده باشد، دیگر امکان تمدید مجدد ندارد.

سوال: نشریاتی که دارای دو شماره پیاپی هستند مثلا نوشته شده 50 و 51 دی و بهمن چگونه باید در کاردکس ثبت شوند؟ آیا این یک مجله باید هم در دی و هم در بهمن ثبت شود یا فقط در یک ماه ثبت شود؟
پاسخ: این نشریات دوماهنامه هستند.  در حال حاضر در سیستم امکان تعریف موجودی دوماهنامه به این صورت وجود دارد که هر دوماه انتخاب شوند. گرچه انشالله راهکاری برای تعریف بهتر و دقیق‌تر موجودی برای این دسته از نشریات و سایر نشریات مشابه (دوهفته‌نامه‌ها، ...) فرآهم خواهد شد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ فروردين ۹۵ ، ۱۱:۲۵
حسینعلی خودکار